Apteczka samochodowa – co powinno się w niej znaleźć?
14 stycznia 2021
Co powinieneś wiedzieć, decydując się na soczewki?
21 stycznia 2021

Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika – co możesz zyskać?

Współczesne prawo obowiązujące na terenie Unii Europejskiej oraz Polski jest bardzo przychylne dla zatrudniania osób niepełnosprawnych. Pracodawcy, którzy się na to decydują, mogą zyskać bardzo dużo. Są to bezpośrednie i wymierne korzyści finansowe i oczywiście satysfakcja z oferowanej pomocy.

Dlaczego warto zatrudnić osobę niepełnosprawną?

Jako właściciele małych podmiotów gospodarczych lub bardzo dużych firm na pewno wielokrotnie zastanawialiśmy się nad tym jak można jeszcze usprawnić działanie naszego biznesu w kontekście zatrudnienia lepszej kadry. Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że zatrudniając taką osobę, zyskujemy na pewno wartościowego pracownika. Z oczywistych względów są to ludzie, którzy koniecznie chcą po prostu zrobić coś ze swoim życiem i mają dosyć siedzenia w domu. Takie osoby bardzo często mają wyższe wykształcenie i posiadają na koncie wiele odbytych kursów. Bardzo chętnie się uczą i będą sumiennie przykładać się do swoich zawodowych obowiązków. To rzeczywiście bardzo dużo korzyści, a od pracodawcy nie będzie się wiele wymagać. Trzeba tylko zamontować uchwyty dla niepełnosprawnych i naturalnie dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi zatrudniania takich osób. Poza satysfakcją pomocy takim ludziom otrzymujemy również także wiele korzyści. Chodzi o szereg rozmaitych dotacji na utrzymanie stanowiska pracy. Pieniądze takie będą wypłacane regularnie przez okres trwania umowy. Dlatego każda firma, która ma taką możliwość, powinna bardzo szczegółowo przeanalizować tę opcję, bo może się okazać doskonałym rozwiązaniem kadrowym.

Zamontuj w firmie uchwyty dla niepełnosprawnych, a na pewno skorzystasz

Dane statystyczne bardzo wyraźnie pokazują nam, że inwestorzy coraz chętniej analizują szereg nawet bardzo skomplikowanych przepisów, które będą dotyczyły zatrudniania takich właśnie osób. Najważniejsze jest oczywiście dokładne przeanalizowanie wszystkich zapisów prawnych, bo sama czynność taka jak fachowo zamontowane uchwyty dla niepełnosprawnych to przecież nie będzie żaden problem. Niemniej jednak przestrzeń pracownicza musi być dostosowana także do funkcjonowania tych osób, aby nie miały żadnego problemu z poruszaniem się i wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Materialne korzyści po zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej

Z oczywistych względów w pierwszej kolejności, gdy decydujemy się na zatrudnienie osoby z dysfunkcjami, to chcemy wiedzieć, jakie korzyści typowo materialne będą nam tu oferowane. Nawet na dobrą sprawę nie musimy nawet wtedy kontaktować się z jakimś doświadczonym prawnikiem, ponieważ mnóstwo podstawowych informacji w tej materii znajdziemy w przestrzeni internetowej. Tak więc wejście w stosunek pracy z taką osobą gwarantuje nam dofinansowanie do wynagrodzenia, ale także ulgi we wpłatach na PFRON. Dzięki temu więc w trochę większej skali możemy liczyć na znaczne obniżenie kosztów płacy dla pracowników. Poza tym gwarantowany jest zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla takiej osoby. Zwrócone nam będą także koszty za to, że dostosujemy stanowisko pracy. To samo dotyczy szkolenia takiego pracownika i jego asystenta.

Osoba niepełnosprawna to lojalny pracownik

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na społeczny aspekt w zatrudnieniu takiej osoby. Dawno już temat ten przestał być tabu w naszej polskiej kulturze. Ma to też bardzo duże znaczenie właśnie dla tych osób. Dzięki temu czują się o wiele bardziej pewnie i z większą chęcią starają się o zdobycie wykształcenia, a także wysokich kwalifikacji. Przekłada się tu także na coraz częstsze aplikowanie w wielu firmach. Takie osoby stają się pracownikami, którzy są lojalni i zaangażowani we wszystkie zadania im powierzone, a w zamian nie oczekują zbyt wiele. Wystarczy im tylko to, że będą zamontowane uchwyty dla niepełnosprawnych i że będą traktowani tak jak inne osoby. Poza tym pracodawca, który zatrudnia takie osoby, wchodzi do grona firm elitarnych. Taka aktywność kadrowa jest uważana za wzorzec etyki biznesu.