Co może oznaczać pieczenie w klatce piersiowej?
11 stycznia 2021
Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika – co możesz zyskać?
17 stycznia 2021

Apteczka samochodowa – co powinno się w niej znaleźć?

Apteczka samochodowa jest bardzo istotnym elementem wyposażenia każdego auta. W przypadku jakiegokolwiek wypadku będzie z pewnością nieocenioną pomocą dla poszkodowanych. Wiele osób nie ma w swoim samochodzie apteczki albo posiada ją, jednak nie jest ona odpowiednio wyposażona.

Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowa?

Wiele osób nie wie, czy apteczka samochodowa jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Najrozsądniej byłoby, gdyby każdy z nas posiadał ją w swoim aucie. Okazuje się bowiem, że dobrze skompletowana apteczka może uratować zdrowie, a nawet życie. Jeśli jesteśmy uczestnikami lub świadkami wypadku samochodowego, mamy obowiązek udzielić poszkodowanym pomocy. Często są nimi nasi bliscy. Warto więc zawsze być przygotowanym na każdą ewentualność, nawet jeśli do posiadania apteczki samochodowej nie zobowiązują nas przepisy prawne. Apteczkę taką możemy nabyć w różnych miejscach, na przykład na stacji benzynowej czy w supermarkecie. Pamiętajmy jednak, aby nie ufać bezgranicznie wyposażeniu takich produktów. Często bowiem są one niekompletne i nie zdadzą egzaminu w kryzysowej sytuacji. Jeśli więc decydujemy się na zakup takiej apteczki, sprawdźmy dokładnie, co się w niej znajduje. Gdy uznamy, że czegoś brakuje, warto zakupić potrzebne akcesoria i dodać je do wyposażenia.

Wyposażenie apteczki samochodowej

Apteczka samochodowa powinna zawierać wszystkie przedmioty, które pozwolą nam na udzielenie poszkodowanym w wypadku pierwszej pomocy. W kryzysowych sytuacjach często nie pamiętamy, w jaki sposób na przykład opatrzyć ranę. Dlatego też w każdej apteczce powinna znaleźć się papierowa instrukcja, w jaki sposób udzielić rannemu pierwszej pomocy. Oprócz tego niezbędnym elementem każdej apteczki samochodowej powinny być plastry (z opatrunkiem oraz bez opatrunku), a także jałowe opatrunki. Bardzo przydatny okazuje się koc ratunkowy (termiczny), nazywany również folią NRC. Dzięki niemu mamy możliwość zapewnić rannej osobie komfort termiczny. W przypadku wyziębienia będziemy mogli ją ogrzać, natomiast w gorące dni da nam ona możliwość ochłodzenia ciała. Wystarczy, że w odpowiedni sposób użyjemy koca termicznego – w celu ogrzania należy położyć go stroną srebrną do ciała rannego, natomiast w celu ochłodzenia – stroną srebrną na zewnątrz. Zapomnianym, jednak bardzo istotnym elementem każdej apteczki są nożyczki, dzięki którym z łatwością będziemy mogli wykonać każdy opatrunek. W apteczce samochodowej warto umieścić także rękawiczki lateksowe oraz maseczkę, która uprości nam wykonywanie sztucznego oddychania metodą usta-usta.