Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika – co możesz zyskać?
17 stycznia 2021
adwokat łódź
Odwołanie darowizny – czy jest to możliwe?
13 lutego 2021

Co powinieneś wiedzieć, decydując się na soczewki?

Soczewki kontaktowe to świetna alternatywa dla osób, które na co dzień zmagają się z wadą wzroku i do tej pory korzystały jedynie z okularów. Polecane są szczególnie osobom, które prowadzą aktywny tryb życia, np. uprawiają często sporty, przy których noszenie okularów może być pewnym dyskomfortem.

Jak wybrać najlepsze soczewki?

Przed pierwszym użyciem soczewek należy udać się do okulisty lub optometrysty. Specjalista odpowie na wszelkie nurtujące nas pytania, a przede wszystkim zbada nasze oczy i doradzi, jaki produkt będzie dla nas najlepszy. Soczewek bowiem jest bardzo wiele rodzajów i sami, szczególnie na początku naszej przygody, możemy czuć się nieco zagubieni. Podstawowe informacje, jakich powinien udzielić nam specjalista, to przede wszystkim moc soczewek, ich średnica czy promień krzywizny. Wyróżniamy trzy rodzaje soczewek – soczewki sferyczne, toryczne oraz multifokalne. W zależności od tego, jaką mamy wadę, powinniśmy zdecydować się na odpowiedni ich rodzaj. Na przykład soczewki toryczne przeznaczone są dla osób cierpiących na astygmatyzm, a multifokalne dla tych, którzy zmagają się z prezbiopią. Soczewki można także wybierać, biorąc pod uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane. Wyróżniamy soczewki hydrożelowe oraz silikonowo – hydrożelowe. Te pierwsze polecane są osobom z bardziej wrażliwymi oczami.

Soczewki jednodniowe czy długoterminowe?

To, czy wybrać soczewki jednodniowe czy takie, które można nosić przez dłuższy czas, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Noszenie soczewek jednodniowych jest z pewnością najbardziej higieniczną opcją, ponieważ nie musimy w żaden sposób ich pielęgnować. Po zużyciu po prostu je wyrzucamy, a następnego dnia zakładamy kolejną, nową parę. Oczywiście nawet w przypadku tego typu soczewek należy dbać o to, aby przy ich zakładaniu i zdejmowaniu nasze ręce były całkowicie czyste oraz dobrze osuszone. W przypadku używania soczewek długoterminowych powinniśmy przechowywać je w specjalistycznym płynie (pamiętajmy, aby były całkowicie zanurzone – w przeciwnym razie wyschną). Po każdym użyciu soczewek należy dokładnie je umyć tym samym płynem, w którym je przechowujemy. Jeśli przy zakładaniu soczewka upadnie, również należy ją opłukać, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia oka. Pamiętajmy, że jeśli soczewka wpadła do słonej lub chlorowanej wody (na przykład podczas pływania w morzu czy basenie), trzeba ją niestety wyrzucić. Pod żadnym pozorem nie należy jej wkładać do oka, ponieważ może ona spowodować jego podrażnienie.