maty-do-cwiczen
Jak dużą matę do ćwiczeń wybrać?
29 marca 2022
Jaka dachówka sprawdzi się najlepiej na dach dwuspadowy?
Jaka dachówka sprawdzi się najlepiej na dach dwuspadowy?
29 maja 2022

Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

ochraniacze do łóżeczka

Łóżeczko to miejsce, w którym niemowlak spędza większą część swojego życia. Wraz z biegiem czasu drzemki stają się coraz rzadsze, ale to nie oznacza wcale, że miejsce do spania przestaje być ważne. Ochraniacze do łóżeczka odpowiadają za przytulność, a dobrej jakości materiał użyty do produkcji daje gwarancję bezpieczeństwa oraz stabilności.

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu łóżka dla niemowlaka?

Dla niemowlaków najważniejsze są trzy wartości – bliskość rodziców, poczucie bezpieczeństwa oraz przyjazne otoczenie. Oznacza to spędzanie wielu godzin każdego dnia we własnym łóżeczku. Właśnie z tego względu to szczególnie ważny zakup i należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić bezpieczeństwo. Ochraniacze do łóżeczka w połączeniu z wytrzymałym miejscem do spania to gwarancja użytkowania przez lata. Trzeba skupić się na wygodzie, zamiast wybierać atrakcyjne dodatki czy wzornictwo. Dlaczego bezpieczeństwo jest szczególnie ważne? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że maluchy nie mają świadomości, że wychylając się z łóżeczka, mogą upaść na podłogę i poważnie zranić się w głowę. Odpowiednia wysokość szczebelków oraz ich właściwego rozmieszczenie są temu w stanie zapobiegać. Łóżeczko z tradycyjnymi drewnianymi szczebelkami to najlepsze z dostępnych rozwiązań. Model turystyczny jest lekki, ale bardzo ciężko wyciąga się z nieco dziecko, dlatego nie sprawdzi się w trakcie codziennego użytkowania. Z kolei dla starszego malucha problemem może okazać się ograniczona widoczność.

Drewniane łóżeczko nie może mieć żadnych wystających śrubek, drzazg oraz wystających elementów. Wymaga się, aby miejsce do spania dla dziecka było dobrze poskładane, a każda część przymocowana. Lokalizacja łóżeczka również jest kluczowa. Nie powinno znajdywać się obok okien, grzejników czy elektrycznych urządzeń.

Właściwie dobrane łóżko to dobrze przespane noce

Przebywanie w łóżeczku powinno dostarczać przyjemności dla zmysłów. Maluchy doskonale czują, a wraz z upływem miesięcy widzą coraz lepiej i rozróżniają kolory. Dźwięki są dobrze słyszane od pierwszych dni życia. Łóżeczka pokryte toksycznymi farbami nie wpływają dobrze na stan zdrowia dziecka oraz ogólne samopoczucie, tak samo, jak użyte lakiery. Nawet najlepsze ochraniacze do łóżeczka czy inne ozdoby nie są w stanie tego zmienić. Opary drażnią zmysły węchu oraz wchłaniają się przez delikatną skórę niemowlaka.

Dotyk odgrywa bardzo ważną rolę w życiu małego dziecka. Maluchy najbardziej cenią i potrzebują bliskości rodziców, gdyż tylko w taki sposób rozwijają się prawidłowo. Ochraniacze do łóżeczka również zapewniają komfort. Kiedy dodać do tego inne delikatne materiały, czyli materac, pościel, kocyk czy delikatne zabawki uzyskujemy idealne miejsce do odpoczynku.

W trakcie wyboru łóżeczka trzeba zwrócić uwagę na jego kolor. W pierwszych miesiącach życia szczególnie ważne są kontrastujące barwy, które pobudzają mózg dziecka do pracy i wpływają na właściwy rozwój, jednak nie należy ich szukać w miejscu do spania. Kolorowe zabawki, książeczki i inne, jak najbardziej, ale łóżeczko ma być utrzymane w naturalnym kolorze drewna albo pomalowane na biało. Jeśli w otoczeniu malucha występuje zbyt wiele bodźców, można spodziewać się zmęczenia, płaczliwości, a nawet sporych problemów z zasypianiem.

Łóżeczko musi być dopasowane do wieku dziecka, które w nim sypia. Po upływie 6 miesięcy od urodzenia maluchy stają się bardzo mobilne, zaczyna siadać, podnosić się, chwytać szczebelki i podciągać. To właśnie wtedy przychodzi czas na obniżenie wysokości materaca. Obniżone szczebelki zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Rodzice muszą zapobiegać, zamiast zmagać się ze skutkami wypadków, a właściwa wysokość szczebelków jest do tego niezbędna. Wszystkie wymienione czynniki są bardzo ważne, ale trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie ochraniacze do łóżeczka, dobrej jakości materac oraz dodatkowe wyposażenie. Wszystkie elementy przekładają się na komfort w trakcie spoczynku i właściwy rozwój dziecka.