L-arginina- z czego wynika jej popularność?
23 listopada 2020
Jakie działanie ma olej z pestek malin?
16 grudnia 2020

Jak dbać o delikatny układ pokarmowy niemowlęcia?

Zaparcia u niemowląt mogą przybierać ostrą formę. Powodują mocne bóle brzucha, brak apetytu i płacz. Potrafią spędzić sen z oczu każdej matce. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o układ pokarmowy niemowlęcia. Specjalna dieta i odpowiednie działania mogą uchronić nasze dziecko przed dolegliwościami.

Co jest przyczyną zaparć u niemowląt?

Zaparciami u niemowląt określa się rzadkie oddawanie stolca. Najczęściej o problemach mówimy już, gdy dziecko defekuje rzadziej niż 3 razy w tygodniu, a oddawany kał jest ciemny, twardy i zbity. Szczególną uwagę rodzica powinna zwrócić krew w stolcu lub ból podczas jego oddawania. Wtedy warto szybko zasięgnąć porady lekarskiej. Problemy układu pokarmowego u niemowląt biorą się przede wszystkim z niewłaściwej diety. Warto wykonać dziecku badania pod kątem alergii, ponieważ zaparcia często pojawiają się w wyniku nietolerancji pokarmowej. Częstą alergią jest nietolerancja mleka krowiego. Nieodpowiednie przygotowanie mleka modyfikowanego również może przyczyniać się do problemów związanych z układem pokarmowym. Kolejną przyczyną jest również zbyt małą ilość płynów w diecie dziecka. Warto rozszerzać się jadłospis niemowlęcia o soki owocowe i zbyt wcześnie nie wprowadzać do niego pokarmów stałych, gdyż delikatny układ pokarmowy dziecka może sobie z nimi jeszcze nie poradzić. Specjaliści wymieniają też dziecięce nieradzenie sobie ze złością jako czynnik, który może hamować oddawanie stolca.

Jak poradzić sobie z zaparciami u niemowlęcia?

Zaparcia u niemowląt często są długotrwałe i wymagają wdrożenia specjalistycznej kuracji. Z pomocą przychodzą leki dostępne w aptekach bez recepty. Preparaty takie jak Dicopeg Junior, Macroxol Junior, XennaBalance Junior regulują pracę jelit. Ich działanie polega na stymulowaniu napływu wody do jelit i rozluźnieniu mas kałowych. Są również preparaty funkcjonujące jako wlewy doodbytnicze, które mogą pomóc z podrażnieniami wywołanymi przez zaparcia. Na rynku popularne są również czopki, które pobudzają ruchy perystaltyczne jelit. Warto również zadbać o odpowiednią suplementację układu pokarmowego niemowlęcia i stosowną dietę. Dziecko powinno być częściej pojone, a jego jadłospis bogaty w płynne pokarmy. Przeciery owocowe i warzywne na bazie naturalnych produktów powinny pomóc w regulacji pracy jelit. Należy pamiętać, aby wykluczyć z diety pokarmy zapierające takie jak banany, marchewki czy groch.

Co zrobić jeśli leki i zmiana diety nie przynoszą efektu?

Jeżeli zmiana diety oraz leczenie farmakologiczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i dziecko dalej ma problem z zaparciami, konieczna jest wizyta u specjalisty. Należy wykonać odpowiednie badania, które wykluczą inne choroby. Problemy z układem pokarmowym mogą być złożone lub związane z nieprawidłową pracą układu hormonalnego. Zaparć u niemowląt nie należy nigdy bagatelizować, a przy nawracających problemach skonsultować problem z gastrologiem.