lampa-nad-lustro
Jak dobrać lustra do wnętrza?
3 czerwca 2021
prawnik łódź
Czym różni się separacja małżeństwa od rozwodu?
17 czerwca 2021

Nowoczesne tekstylia w domu – czego warto szukać w sklepach

ściereczki antybakteryjne

Wydawać, by się mogło, że materiał na ręcznik, koszulę, czy zasłonę to dość prosta sprawa i nie ma tu czego komplikować. Dobierz odpowiednie rodzaj materiału, jego parametry i w końcu wzór i uszyj to czego potrzebujesz. A co jeżeli ubranie mogłoby utrzymywać właściwą temperaturę, a ręcznik samodzielne oczyszczać? To możliwe!

Tekstronika – specjalizacja łącząca tekstylia i nowoczesne technologie

Tekstronika to nowa gałąź wiedzy i naszego rozwoju, jako ludzkości. Łączy w sobie to, co związane z tradycyjnym włókiennictwem i wzornictwem, z nowoczesnymi technologiami takimi jak: elektronika, automatyka, metrologia, informatyka, czy medycyna. Rozwój tej specjalizacji jest możliwy dzięki bardzo dobremu, a jednak ciągle pogłębianemu, poznaniu właściwości różnych materiałów tekstylnych, z rozwojem informatyki, wzrostem możliwości obliczeniowych i miniaturyzacją wielu urządzeń (np. baterii).

Ściereczki antybakteryjne – potencjał czyszczący srebra

Odkażające właściwości srebra są znane medycynie już od wieków. Jony srebra działają bakteriostatycznie i grzybobójczo. Ag+ jest niezwykle reaktywne i w ten sposób uszkadza ścianę i błonę komórkową, w następstwie czego zaburzony zostaje metabolizm komórki, co prowadzi do śmierci. Jony srebra mogą też reagować z materiałem genetycznym drobnoustroju uszkadzając go, a przez to hamując jego namnażanie. Cząsteczki srebra od dawna były dokładane, do niektórych części naszej garderoby (np. wkładek do butów), a dzięki rozwojowi tej technologii dokładane są do przedmiotów codziennego użytku tj. ściereczki antybakteryjne. Na pewno kojarzysz ten nieprzyjemny zapach stęchlizny wydobywający się z wilgotnej ściereczki kuchennej, czasem już bardzo krótko po jej użyciu. To właśnie zapach rozwijających się drobnoustrojów, którego możesz uniknąć wybierając zachowujące dłużej świeżość ściereczki antybakteryjne. Nie da się też ukryć, że takie rozwiązanie jest dla nas dużo zdrowsze, bo przecież ściereczka w kuchni ma bardzo często kontakt z powierzchniami, na których potem przygotowujemy jedzenie.

Samościemniające się zasłony

Materiały fotoczułe, które pod wpływem światła mogą ciemnieć lub jaśnieć również nie są najświeższym wynalazkiem. Znamy chociażby automatycznie przyciemniające się szyby w autach, czy okulary. Dzięki rozwojowi technologii coraz intensywniej pracuje się nad materiałami, które automatycznie zmieniają kolor, dzięki czemu mogą przepuszczać mniej światła, a także mniej się nagrzewać.