Skuteczne metody obniżenia gorączki u dzieci
7 stycznia 2021
Apteczka samochodowa – co powinno się w niej znaleźć?
14 stycznia 2021

Co może oznaczać pieczenie w klatce piersiowej?

Pieczenie w klatce piersiowej to bardzo częsty symptom, odczuwany przez osoby w różnym wieku. Często trudno stwierdzić, jakie jest jego źródło. Jedno jest pewne – nigdy nie należy takiego objawu bagatelizować. Jeśli doskwiera nam przez dłuższy czas, warto skonsultować przypadłość z lekarzem.

Atak serca (zawał)

Piekący ból w klatce piersiowej to jeden z najczęstszych objawów, jakie pojawiają się w przypadku ataku serca. Zwykle jest to pierwszy symptom, który jednak przez pacjentów często jest bagatelizowany, przez co ich reakcja jest opóźniona. To może spowodować, że pomoc nie przyjdzie na czas. Zazwyczaj piekący ból promieniuje w kierunku lewego barku oraz żuchwy. Pojawia się około pół godziny przed faktycznym atakiem serca. Wraz z pieczeniem pacjenci odczuwają zwykle duszności, nudności oraz ogólne osłabienie. Jeśli odczujemy takie lub podobne objawy, warto się im dokładniej przyjrzeć. Gdy ból się nasila, a my czujemy się coraz gorzej, nie należy zwlekać. Najlepiej od razu wezwać pogotowie ratunkowe. Szybka reakcja znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia.

Zgaga i inne przypadłości układu pokarmowego

Aby stwierdzić, z jakiej przyczyny pojawia się u nas pieczenie w klatce piersiowej, należy przyjrzeć się temu, w jakich okolicznościach ból ten się pojawia. Jeśli występuje on zazwyczaj po spożyciu posiłku, wówczas możemy podejrzewać, że dopadła nas zgaga. Przypadłość ta spowodowana jest cofaniem się soków żołądkowych do naszego przełyku. To dlatego właśnie odczuwamy pieczenie w okolicy mostka, palenie w gardle, nieprzyjemne obijanie się po posiłku. Objawom zgagi możemy zapobiec, przyjmując dostępne w aptekach bez recepty środki, takie jak Polprazol Max, Rennie czy Ranigast. Pamiętajmy, że długo utrzymująca się oraz wciąż nawracająca zgaga nie jest normalnym symptomem. W takiej sytuacji warto skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem (najlepiej gastrologiem), który przeprowadzi stosowne badania i znajdzie przyczynę ciągle pojawiającej się u nas zgagi.

Zapalenie płuc

Pieczenie w okolicach klatki piersiowej to także charakterystyczny objaw zapalenia płuc. Jeśli symptom ten pojawia się zwykle przy wykonywaniu wdechu oraz łączy się dodatkowo z kaszlem, dusznością oraz podwyższoną temperaturą ciała, to możemy być niemal pewni, że dopadło nas właśnie zapalenie płuc. Choroba ta utrzymuje się zwykle przez około dwa tygodnie. Jeśli podejrzewamy u siebie to schorzenie, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który określi, z jakiego rodzaju zapaleniem płuc mamy do czynienia, a ponadto dobierze odpowiednią metodę leczenia. Najczęściej wykonywanym badaniem w przypadku podejrzenia zapalenia płuc jest RTG klatki piersiowej. Przy ciężkim przebiegu choroby konieczna może być nawet hospitalizacja.