Czym wyróżniają się dzianiny na tle innych tkanin?
10 lipca 2020
Konserwacja tarasu po sezonie letnim
27 sierpnia 2020

Jak wybrać oświetlenie, aby cieszyć się przytulnym wnętrzem i oszczędzać energię?

Aranżując mieszkanie, dużo uwagi trzeba poświęcić na wyborze odpowiedniego oświetlenia. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię, ponieważ dobrze dobrane lampy sprawiają, że przestrzeń staje się praktyczna oraz stylowa. Najlepiej zaplanować oświetlenie jeszcze przed rozpoczęciem remontu mieszkania.

Oświetlenie kuchni, salonu, sypialni- jak zaplanować?

Oświetlenie wnętrz może stanowić jego podział na strefy. Gdy urządzamy dużą przestrzeń, odpowiednie zaplanowanie oświetlenia ma bardzo duże znaczenie. W każdym pomieszczeniu powinno znajdować się oświetlenie główne, czyli żyrandol bądź inny rodzaj oświetlenia sufitowego. Poza tym niezbędne jest oświetlenie miejscowe, które powinno znajdować się w miejscach, w których będzie ono potrzebne np. w jadalni, w kuchni nad blatem roboczym, w salonie przy kanapie, na biurku, oraz w łazience nad lustrem. Nie wolno również zapominać o strefach komunikacyjnych takich jak korytarz, czy hol- w takich miejscach, tak jak w kuchni powinno znajdować się światło o jasnej barwie, dające dużo światła.

Nowoczesne lampy- dekoracyjne, a jednocześnie funkcjonalne.

Wybierając do mieszkania nowoczesne lampy, trzeba najpierw stworzyć dokładny plan, który będzie uwzględniał układ każdego pomieszczenia, rozmieszczenie okien, drzwi i mebli. Wtedy z łatwością można wybrać odpowiedni rodzaj oświetlenia do każdego wnętrza. W każdym mieszkaniu lub domu będą potrzebne nowoczesne lampy sufitowe, podłogowe oraz wiszące. Przy rozmieszczaniu trzeba wziąć pod uwagę to, w jaki sposób korzystamy z danej przestrzeni, jaka jest funkcja danego wnętrza i ile osób będzie korzystało z danej przestrzeni. Rodzaj oświetlenia można podzielić na: oświetlenie główne, zadaniowe i dekoracyjne. Nad blatami kuchennymi i stołem w jadalni mogą znaleźć się nowoczesne lampy wiszące, które spełnią funkcję zadaniową, a także dekoracyjną. W sypialni przyda się łagodne światło w postaci lamp stojących lum małych lampek nocnych, które będą pełniły dekoracyjną funkcję. Nowoczesne lampy pozwolą na stworzenie stylowego wnętrza, a jednocześnie zadbają o niskie zużycie energii.

Jakie wybrać żarówki, aby nie zużywać zbyt dużo prądu?

Najbardziej energooszczędnym oświetleniem są żarówki typu LED- dają dużo światła, a przy tym nie nagrzewają się. Pobór mocy może być nawet o 80% niższy niż przy tradycyjnych żarówkach. Większość nowoczesnych lamp korzysta właśnie z tej technologii. Warto wiedzieć, że lampy wiszące mają zazwyczaj 75 W, kinkiety i lampy naścienne- 25W, a lampy stojące około 40W. Lampy sufitowe oraz inne lampy zadaniowe np. w kuchni, powinny mieć wartość 100W. Do odpoczynku w salonie lepiej zdecydować się na dużo mniejszą moc żarówek, ponieważ w tym pomieszczeniu nie ma potrzeby, by świeciło tak mocne światło. Zakup żarówek LED-owych jest co prawda bardziej kosztowny, lecz mają one dłuższą żywotność oraz zużywają zdecydowanie mniej prądu. Ich zakup zwróci się w krótkim czasie, a rachunki za prąd nie będą powodem do zdenerwowania. Aby zminimalizować koszty zużycia energii warto również zainstalować czujki ruchu, dzięki którym światło będzie włączało się jedynie wtedy, gdy będzie taka potrzeba. Takie rozwiązanie będzie idealne w korytarzach, na klatce schodowej lub holu.