Czy prześcieradła z gumką są lepsze?
12 maja 2020
Jak wybrać oświetlenie, aby cieszyć się przytulnym wnętrzem i oszczędzać energię?
26 lipca 2020

Czym wyróżniają się dzianiny na tle innych tkanin?

Od miękkości do elastyczności – dzianiny mają wiele zalet. Fashionistki uwielbiają dzianiny za ich wygodę i atrakcyjny wygląd. Owszem stanowią wyzwanie dla początkujących krawcowych, tkaniny te pozwalają również na tworzenie wielu różnych stylów odzieży. Dzianina zapewnia garderobie wysoki stopień elastyczności, z której każdy z nas może korzystać na swój sposób.

Zalety dzianiny, o których trzeba wiedzieć

Przede wszystkim dzianina niesamowicie absorbuje wilgoć. Niektóre dzianiny mają wręcz doskonałą zdolność pochłaniania wilgoci, szczególnie te wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego. Na przykład bawełna może wchłonąć wodę w ilości niemal 30-krotnie większej od swojej wagi (!). Do tej właściwości przyczynia się fakt, że dzianiny są zapętlone z pojedynczej lub podwójnej przędzy, tworząc małe otwory w gotowej tkaninie. Otwory te służą jako kieszenie do przechowywania powietrza lub niewielkich ilości wody. Ta wyjątkowa funkcja sprawia, że dzianiny są cieplejsze niż inne tkaniny, nawet gdy tkanina jest mokra.

Poza tym, każdy kto ma do czynienia z dzianinami – przekonuje się, jak bardzo elastyczne są to tkaniny. Szycie dzianinami jest trudnym procesem, przede wszystkim dlatego, że mają one dużą rozciągliwość, a ich krawędzie mogą się zwijać podczas pracy. Jednak choć krawcowe mają problemy ze szyciem dzianin, ta funkcja umożliwia również tworzenie dopasowanych ubrań, które nie wymagają guzików, suwaków ani haczyków. Dzianiny nadają się do szycia we wszystkich czterech kierunkach, co jest przydatne do tworzenia wygodnych koszulek, bielizny i innych jednoczęściowych elementów odzieży.

Tkaniny dzianinowe – wygoda noszenia i pielęgnacji

Większość ludzi wybiera dzianiny ze względu na ich:

  • miękkość,
  • ciepło,
  • rozciągliwość.

Niezależnie od tego, czy jest to ręcznie robiony sweter z klasycznej dzianiny, czy bawełniany t-shirt z dzianiny maszynowej, te ubrania są bardzo wygodne. Miękkość zależy od użytej tkaniny lub przędzy materiałowej. Podczas gdy tkanina bawełniana jest miękka, niektórzy sięgają po wełnę merynosów, aby uzyskać dodatkowy poziom przyjemności, gdy ty materiał z tej dzianiny dotyka skórę. Odpowiednio pielęgnowane dzianiny zachowują swój kształt i elastyczność przez naprawdę długi czas oraz nie należą do tkanin, które się szybko gniotą , co niewątpliwie zwiększa ich walory estetyczne.

Jak wspomniano wyżej, kolejna rzecz na plus związana z dzianinami jest taka, że są naprawdę łatwe w pielęgnacji. Oczywiście jest to ostatecznie w zależności od materiału użytego w tkaninie i wielkości dzianiny – ale generalnie większość z nich tworzy materiały, które są naprawdę łatwe w pielęgnacji. Najważniejsze, by patrzeć na metkę ze wskazówkami prosto od producenta dzianiny, gdyż ona najlepiej wskazuje, czy tkaninę można prać w pralce. Przy czym warto zaznaczyć, że

dotyczy to większości bawełny, poliestrów i innych gotowych ubrań.

Tak czy inaczej, podczas prania dzianiny najlepiej używaj delikatnego cyklu i łagodnych detergentów. Dzianiny wełniane wymagają tego, by zachować w ich pielęgnacji większą ostrożność, wymagają nierzadko prania ręcznego w ciepłej wodzie z mydłem w płynie. Zalecamy także susząc je, układać na płasko – aż do pełnego wyschnięcia na świeżym powietrzu, aby uniknąć rozciągania kształtu odzieży.

Wszechstronność dzianin nie zna granic!

Dzianiny są wszechstronne i służą do tworzenia nie tylko odzieży, ale także niektórych mebli domowych. Jednak nie da się ukryć, że ubrania są najpopularniejszym przedmiotem do wyrobu z dzianin – ze względu na ilość dostępnych rodzajów. Ponieważ dzianiny się rozciągają, tylko niektóre typy mogą być używane do koców, ręczników i poduszek. Łatwe do szycia dzianiny z polaru mogą być używane do produkcji koców. Szczególnie na uwagę zasługuje tutaj rozciągliwa tkanina frotte, która jest nieporęczna, ale jest idealna do użytku przy ręcznikach plażowych, gdzie skomplikowane szwy naprawdę nie są konieczne.