Hemoroidy – przyczyny i objawy
21 grudnia 2020
Jak sobie radzić z bólem brzucha
5 stycznia 2021

Wybielanie zębów w domu czy u stomatologa?

Sobotni wieczór sprzyja oglądaniu filmów. Występujący w nich aktorzy w zdecydowanej większości mają hollywodzkie wręcz, śnieżnobiałe uśmiechy. Ile razy zastanawiałeś się, w jaki sposób dbają oni o swoje zęby? Na rynku jest kilka ciekawych rozwiązań do zastosowania, chociaż nie wszystkie dają jednakowe efekty.

Co wpływa na kolor zębów?

Pijesz dużo kawy i herbaty, a Twój uśmiech stracił dawny blask? Bardzo prawdopodobne, że zdecydujesz się na wybielanie zębów w domu.

Ich kolor – od śnieżnobiałego w wieku dziecięcym – potrafi przechodzić przez słomkowy, aż do żółtobrunatnego. Istotnym czynnikiem wpływającym dodatkowo na barwę zębów są również geny, decydujące między innymi o ich składzie i grubości szkliwa. Ponadto wraz z upływem czasu, coraz bardziej ściera się szkliwo, które w połączeniu ze złą dietą, paleniem papierosów, czy też piciem czerwonego wina mocno się przebarwia. Możliwe też, że najzwyczajniej w świecie nie myjesz swoich zębów z należytą starannością.

Domowe sposoby na piękny uśmiechy

Jeśli już zdecydujesz się na wybielanie zębów w domu, musisz wiedzieć, że nie wszystkie sposoby przyniosą Ci zamierzone efekty. Bardzo popularne jest przekonanie, że zęby można wybielić szczotkując je sodą oczyszczoną. Ta metoda nie jest jednak w pełni bezpieczna, gdyż mocno niszczy szkliwo. Stomatolodzy raczej ją odradzają. Innym zyskującym coraz większą liczbę zwolenników sposobem, jest stosowanie pasków wybielających. Rozjaśniają one kolor o 2-4 odcienie i działają po około dwóch tygodniach. Zdecydowanie najczęściej sięgasz jednak po pasty wybielające z aktywnymi mikrogranulkami.

A może wizyta u stomatologa?

Podjąłeś próby wybielania w domu, ale nie jesteś zadowolony z efektów?

Umów się na wizytę do swojego dentysty. Prostym i szybkim rozwiązaniem jest zdjęcie kamienia nazębnego ultradźwiękami lub za pomocą piaskowania.

Twój lekarz może też przygotować specjalnie dopasowaną nakładkę wybielającą, przygotowaną na podstawie wykonanego wcześniej modelu uzębienia. Taką nakładkę zakładasz na cztery godziny w nocy, albo dwa razy po dwie godziny w ciągu dnia.

Sposobów na wybielanie zębów w domu jest całe mnóstwo. To od Ciebie zależy, na jaki rodzaj kuracji się zdecydujesz. Pamiętaj jednak, że ograniczając produkty bogate w cukier, szczególnie napoje gazowane, picie kawy i palenie papierosów, zmniejszasz prawdopodobieństwo uszkodzenia szkliwa, a tym samym chronisz swoje zęby przed brzydkimi przebarwieniami.

Postaraj się postępować w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Pamiętaj, że każda ingerencja lekarza, czy też produktów do wybielania zębów, obniża ich naturalną odporność.

Podsumowując, jedz zdrowo, szczególnie warzywa i owoce, białe ryby, nabiał i na przykład kaszę jęczmienną i unikaj przetworzonych, pełnych cukru potraw. Dodatkowo kup sobie szczoteczkę elektryczną, która dotrze w najtrudniej dostępne zakamarki Twojego uzębienia i pomoże Ci utrzymać piękny, biały uśmiech.