Wybielanie zębów w domu czy u stomatologa?
22 grudnia 2020
Skuteczne metody obniżenia gorączki u dzieci
7 stycznia 2021

Jak sobie radzić z bólem brzucha

Ból brzucha to bardzo częsta dolegliwość. Pojawia się zarówno u dorosłych, jak i u najmłodszych dzieci. Często trudno jest znaleźć przyczynę objawów, choć mogą one znacznie utrudnić nam codzienne życie i przysporzyć wiele cierpienia. Co na ból brzucha? Jak odkryć jego prawdziwe źródło?

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

Przyczyna bólu brzucha niejednokrotnie może być trudna do zdiagnozowania. Niekiedy przez długi czas chory męczy się z uciążliwymi objawami. Czasem są one spowodowane całkiem niegroźnymi schorzeniami, jednak bywa również tak, że przyczyna leży w poważnej dolegliwości, która wymaga pilnego leczenia. Jedną z nagłych sytuacji, w której należy bardzo szybko reagować, jest stan zapalny wyrostka robaczkowego. Ból zlokalizowany jest najczęściej w prawym dole brzucha i w miarę upływu czasu coraz bardziej się nasila. Kolejnym poważnym schorzeniem, które powoduje ból brzucha, jest niedrożność jelit. Bardzo często pacjent odczuwa silne dolegliwości, jednak trudno jest zdiagnozować ich przyczynę. Zwykle okazuje się wtedy, że cierpi on na zespół jelita drażliwego (często pojawiają się wówczas także takie objawy, jak biegunka, zaparcia lub gazy). Ból brzucha może mieć również podłoże psychiczne (spowodowany jest bowiem często silnym stresem). Wielokrotnie przyczyną bólu brzucha jest choroba wrzodowa żołądka. W takim przypadku ból opisywany jest jako pieczenie lub uczucie ssania (porównywane z silnym głodem).

Co na ból brzucha?

Jeśli ból brzucha jest dolegliwością jednorazową, nie należy zbytnio się martwić. Może być on bowiem spowodowany na przykład zjedzeniem czegoś nieświeżego czy spożyciem zbyt ciężkostrawnego posiłku. Aby uniknąć tego rodzaju incydentów, należy wdrożyć w nasze życie pewne proste zasady. W wyszukiwarkę internetową wystarczy wpisać hasło „co na ból brzucha?”, a z pewnością otrzymamy wiele satysfakcjonujących nas odpowiedzi. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować żadnych eksperymentalnych metod. Najczęściej wystarczy jedynie zmienić swoją dietę. Do jadłospisu należy wdrożyć gotowane potrawy, więcej warzyw oraz owoców. Warto zrezygnować ze smażonych produktów. Ograniczmy słodycze i gazowane napoje. Jeśli ból brzucha utrzymuje się przez dłuższy czas i wręcz nasila się, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza. Być może przyczyną naszych dolegliwości jest poważny stan chorobowy, który wymaga odpowiedniego i szybkiego zareagowania. Niekiedy konieczne będzie przyjmowanie specjalistycznych leków, a w najcięższych przypadkach nawet zabieg chirurgiczny. Warto jednak zdecydować się na wizytę u lekarza jak najszybciej, aby nie doprowadzić do poważnych powikłań.