Konserwacja tarasu po sezonie letnim
27 sierpnia 2020
Czy Dania to dobry kierunek emigracji zarobkowej?
22 października 2020

Ogród zimowy – jak uniknąć dodatkowych kosztów w trakcie budowy?

Ogród zimowy jak sama nazwa wskazuje służy właścicielom przede wszystkim w trakcie sezonu zimowego. Kiedy dom został już zbudowany taki ogród może powstać na tarasie. Jednakże sytuacja jest o wiele łatwiejsza, gdy nieruchomość jeszcze nie powstała. Wtedy można uniknąć dodatkowych kosztów oraz nieporozumień.

W jaki sposób należy budować ogród zimowy?

W pierwszej kolejności jeszcze przed przystąpieniem do budowy konieczne jest określenie jaki kształt będzie miał ogród zimowy. Możliwe jest wykonanie go na planie prostokąta, wycinka koła, albo regularnego wieloboku. W trakcie podejmowania decyzji najważniejszą rolę stanowi usytuowanie domu w stosunku do stron świata. Chodzi o to, żeby ogród znalazł się na stronie na której przez większą część dnia świeci słońce. Dzięki temu zimą, nawet kiedy za oknem panuje chłód w pomieszczeniu panuj przyjemne ciepło. W dalszej kolejności należy pomyśleć o otoczeniu. Ogród musi oferować ładny widok, który pozwoli zrelaksować się oraz odpocząć po długim dniu spędzonym w pracy. Właśnie dlatego, że usytuowanie ogrodu jest tak istotne, warto porozumieć się w tej sprawie z architektem. Pozwoli to zaoszczędzić pieniędzy i uniknąć przebudowywania oraz ogrzewania. Patrzenie na dom sąsiadów czy ulicę mija się przecież z celem.

Ogród zimowy nie może powstać z kaprysu, gdyż decyzja powinna być dokładnie przemyślana. Główne zadania ogrodu to oranżeria bądź pokój dzienny. Właśnie z tego względu należy wykorzystać dobre ogrzewanie, które sprawi, że z ogrodu będzie można korzystać przez cały rok. Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie jak będą otwierać się drzwi, ile będzie okien, a także jakie osłony przeciwsłoneczne sprawdzą się najlepiej.

W jaki sposób wybiera się fundament do ogrodu zimowego?

Fundament ogrywa bardzo ważną rolę w trakcie budowania ogrodu zimowego. Jest to związane z tym, że to na nim oprze się konstrukcja ogrodu zimowego. Fundament obciążany jest przez wiatr oraz śnieg, dlatego w jego przypadku nie należy decydować się na tańsze opcje. Kolejne zadanie, które posiada fundament to zabezpieczanie przez wilgocią, dlatego musi być on ocieplony. W takim przypadku staje się on jednocześnie izolacją przeciwwilgociową oraz termiczną. W takim ogrodzie nie występuje wilgotność oraz skraplająca się para wodna.

Dobrze dobrany fundament równa się oszczędności pieniędzy. Wśród dostępnych opcji wymienia się zbrojone ławy, które należy postawić na obrysie ogrodu bądź na stopach fundamentowych. Powinny się one znaleźć w miejscu mocowania słupów, gdyż odpowiadają za przenoszenie podstawowego obciążenia. Inna opcja polega na zbudowaniu fundamentów z betonu. Mowa o podkładzie, który idealnie sprawdzi się pod posadzkę. To dobry moment, żeby zaznaczyć, że w przypadku sięgnięcia po instalację ogrzewania podłogowego konieczne jest wykonanie jej w formie osobnego elementu. Chodzi o to, że nie pozwala się na ustawienie jej w formie konstrukcji tarasu. Kiedy mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym nie sprawdzi się posadzka drewniana. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie płytek ceramicznych bądź kamiennych. Ogród zimowy nie dostarczy dodatkowych kosztów w przypadku, kiedy fundamenty ogrodu nie łączą się z tymi domowymi. Konieczne jest oddzielnie ich przy pomocy dylatacji w której znajdą się elastyczne materiały. Mowa chociażby o styropianie. W związku z tym fundament, który zacznie osiadać nie popęka. W tym miejscu warto wspomnieć o ogrodach zimowych, które powstają w gotowych domach. Chodzi o to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć je na tarasie, który zbudowano w przeszłości, jednakże wiąże się to z wieloma komplikacjami. Mowa o tym, że na klasycznym tarasie występuje spadek i niezbędne jest jego usunięcie. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po belkę podwalinową, a dopiero w dalszej kolejności konstrukcję ogrodu. Kiedy zmienia się wygląd dotychczasowego tarasu właściciele domu nie mają tak dużego wyboru jak w przypadku tworzenia go od podstaw.