Orzechy włoskie w profilaktyce i leczeniu
16 listopada 2020
Jak dbać o delikatny układ pokarmowy niemowlęcia?
14 grudnia 2020

L-arginina- z czego wynika jej popularność?

L-arginina jest aminokwasem istotnym dla funkcjonowania organizmu. U osób dorosłych jest wytwarzana w organizmie, czyli endogennie z kwasu glutaminowego i proliny. W wyjątkowych sytuacjach organizm traci możliwość syntezy l-argininy, więc trzeba ją suplementować lub dostarczać z pożywieniem.

Jakie jest znaczenie l-argininy dla organizmu?

Znaczenie L-argininy w organizmie jest ściśle związane z faktem, że bierze ona udział w wytwarzaniu NO (tlenek azotu). Związek ten pozytywnie wpływa na działanie całego układu krwionośnego- chroni przed chorobą wieńcową oraz reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Poza tym L-arginina sprzyja pracy grasicy i dojrzewaniu komórek odpornościowych, przez co korzystnie wpływa na działanie układu immunologicznego. Ten aminokwas ma również znaczenie przy regeneracji tkanek- zarówno miękkich, jak i twardych. Dzięki temu wspomaga proces gojenia ran, ale także zrastania się kości. Ważną kwestią jest również fakt, że związek wspiera budowę tkanki mięśniowej, zapewniając właściwą sylwetkę. L-arginina reguluje także wydzielanie wielu hormonów, a zwłaszcza hormonu wzrostu.

Suplementacja l- argininy stała się popularna w sporcie- dlaczego?

Zauważono, że suplementacja l-argininy przez sportowców sprawia, że organizm jest bardziej odporny na zmęczenie, a tym samym zdolności wysiłkowe sportowców są wyższe. Dzieje się to za sprawą stymulacji syntezy tlenku azotu, hormonu wzrostu i kreatyny. L- arginina przynosi jednak największą skuteczność u osób z chorobami serca lub w czasie rekonwalescencji. U sportowców zdrowych analiza wyników badań okazała się niejednoznaczna, zatem jest to temat do dalszych badań.

L- arginina- w jakich sytuacjach możliwy jest niedobór?

Suplementację bądź modyfikacja diety, mająca na celu zwiększenie zawartości l- argininy w pożywieniu jest wskazana w przypadku niedoborów tej substancji. Gdy w organizmie brakuje argininy, może dojść do uszkodzenia w obrębie naczyń krwionośnych oraz do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych, co sprzyja osadzaniu się cholesterolu na ich ściankach.

Niedobór L-argininy jest stosunkowo rzadką przypadłością. Jest tak przede wszystkim dlatego, że organizm ma zdolność do jej samodzielnej produkcji. Udowodniono jednak, że z wiekiem wydajność jej tworzenia jest coraz mniejsza. Niedobór tego aminokwasu może pojawić się także przy wycieńczeniu organizmu wynikającym z ubogiej diety.

Zbyt mała ilość L-argininy w organizmie może prowadzić do zachwiania wydzielania insuliny. Oprócz tego zaburzeniom może ulec metabolizm tłuszczów w wątrobie, prowadząc do uszkodzenia tego organu. Niedobór aminokwasu prowadzi również do nieprawidłowości w tkance mięśniowej, a przy przedłużającym się deficycie, nawet do jej zaniku. Bogatym źródłem l-argininy jest nabiał, owoce morza, a także białe i czerwone mięso. Wegetarianie mogą ją znaleźć we wszystkich typach orzechów i nasion, produktach pełnoziarnistych, granoli, ciecierzycy oraz soi. Zbilansowana dieta nie wymaga suplementacji L-argininą, ponieważ jest ona dobrze przyswajalna z pokarmu.