Proces wytwarzania banknotów – czy wiesz jak to się robi?
8 września 2023
Podróż przez winnice świata
Magia podawania wina – intymna podróż przez sztukę i uczucia
18 października 2023

Jak radzić sobie, gdy dziecko nie chce ssać matczynej piersi?

Czy są tu świeże chlebki? Odmowa laktacji u noworodka może być frustrująca i przygnębiająca zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. To nieodłączny element przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety po porodzie. W związku z tym wiele mam doświadcza trudności w rozpoczęciu karmienia piersią. Ale nie martw się – jest na to rada!

Przyczyny odmowy laktacji u noworodka

Ach, te szumne czasy! Przyczyny odmowy laktacji przez maluszka mogą być różnorodne. Jednym z najważniejszych czynników jest stres – tak, ten niewdzięcznik zabija nie tylko twoje samopoczucie, ale także wpływa na produkcję mleka matki.

Inną przyczyną może być również złe przygotowanie do karmienia piersią lub brak dostatecznej informacji na ten temat. Kolejnym ważnym aspektem jest sposób podawania pokarmu pociechom – można powiedzieć „nie” butelkom ze smoczkiem czy innej ingerencji między nam a naszym maleństwem.

Jak rozpoznać odmowę laktacji u noworodka?

Tego typu odporność pozostawia goryczy w ustach każdej matki. Ale jak rozpoznać, że twoje dziecko nie chce ssać piersi?

Gdy maluszek odrzuca twoją pierś i wykazuje brak zainteresowania karmieniem lub robi to jedynie przez bardzo krótki czas, możemy mówić o odmowie laktacji. Inne objawy mogą obejmować płacz podczas prób karmienia, niewłaściwą wagę u dziecka lub nawracające infekcje ucha czy gorączkę.

Sposoby na pomoc w przypadku odmowy laktacji

Stoi nad tym artykułem ogrom pracy! Jeśli masz do czynienia z odmową laktacji u swojego maleństwa, nie bój się – jest wiele sposobów na pomoc i wsparcie!

Po pierwsze, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie przed każdym karmieniem. Przygotuj ciche i spokojne miejsce dla siebie i dziecka oraz zapewnij sobie wygodną pozycję do karmienia.

Możesz również spróbować zmniejszyć stres poprzez praktykowanie relaksujących technik oddechowych lub medytację przed każdym posiłkiem. To dobry sposób na ukierunkowanie swojej energii emocjonalnej we właściwym kierunku!

Nie zapomnij również o częstych próbach nakładania maluszka do piersi – im częściej będziesz to robić, tym większa szansa na sukces! Pamiętaj tylko o tym, aby być cierpliwą – każde dziecko jest inne i może potrzebować trochę więcej czasu na zaadaptowanie się do karmienia piersią.

Wsparcie dla matki w sytuacji odmowy laktacji

Wyjątkowośc… Mamo przyjaciółko, nie zapominaj o sobie. Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne jest kluczowe w tej trudnej sytuacji.

Znajdź sobie takiego lekarza lub doradcę ds. laktacji, który poświęci ci towarzyszenie podczas tego wyzwania – będzie obok jak aniołek! Taka osoba pomoże ci zrozumieć przyczyny odmowy laktacji oraz zaproponuje konkretne rozwiązania.

Przyjmuj wsparcie swojej rodziny i bliskich – nie możesz wszystkiego robić sama! Pozwól innym pomóc Ci w codziennych zadaniach czy opiece nad maluszkiem. Pamiętaj również o tym, że istnieje wiele grup wsparcia dla mam, które mają problemy z karmieniem piersią – może warto spróbować?

Kiedy szukać pomocy specjalisty?

Ach te straszliwe kolacje rodzinne… Jeśli mimo wielu prób wspomagających nie udało ci się pokonać odmowy laktacji przez twoje maleństwo, czas umówić się na wizytę specjalisty!

Lekarz pediatra czy doradca ds. laktacji będą mogli ocenić sytuację oraz zasugerować dalsze kroki. Czasami konieczne może być wprowadzenie modyfikacji w diecie matki lub podawanie pokarmu przez inne metody, takie jak kubeczki czy dojelitowe.