Menopauza- burza hormonów i zmiany w układzie pokarmowym.
22 kwietnia 2020
Jak wygląda łazienka bez dodatków?
6 maja 2020

Jakie zasady higieny powinny być przestrzegane w salonach kosmetycznych?

Z zabiegów w salonie kosmetycznym korzysta wiele kobiet oraz mężczyzn. Higieniczna czystość sprzętu, jak i higiena rąk mają ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa i zminimalizowania przenoszenia się zarazków i bakterii. Jest to ważna zarówno dla klienta, jak i kosmetyczki.

Na czym powinna polegać higiena rąk osoby wykonującej zabiegi?

Pracownicy powinni myć ręce przed rozpoczęciem pracy, przed rozpoczęciem zabiegu i po jego zakończeniu, zawsze przed podejściem do kolejnego klienta- najlepiej na jego oczach, po wyjściu z toalety, po skończonej przerwie, przy każdym widocznym zabrudzeniu rąk oraz zawsze przed dezynfekcją rąk. Nie wolno mylić mycia rąk z dezynfekcją.

Dezynfekcja rąk odbywa się przy użyciu specjalnego płynu do tego przeznaczonego, zawsze po uprzednim umyciu rąk mydłem. Preparat najczęściej nakłada się na suchą skórę, wcierając go w dłonie przez 30 sekund, a następnie zaleca się odczekać, aż dłonie wyschną. Trzeba pamiętać, żeby nie skracać czasu dezynfekcji, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że bakterie zostały zniszczone. Ręce należy dezynfekować zawsze przed zabiegiem i po skończonym zabiegu oraz po dotknięciu zabrudzonego sprzętu.

Kiedy stosować ochronne rękawice lateksowe lub inne?

Rękawice lateksowe lub nitrylowe powinny być używane przy większości zabiegów, szczególnie podczas tych, gdzie może zostać przerwana ciągłość skóry klienta np. podczas wykonywania manicure. Zaleca się również stosowanie rękawic ochronnych, jeśli klient posiada na skórze jakieś rany, nacięcia skóry. To samo dotyczy pracowników, jeśli na skórze dłoni są jakieś zagojone lub niezagojone rany, powinno się używać rękawiczek.

Ważna jest higiena sprzętu i całego stanowiska pracy.

Dezynfekcji powinno się poddać wszystkie elementy, z którymi kontakt miał klient, czyli krzesła, blaty, poręcze, fotel kosmetyczny. Ponadto trzeba zdezynfekować wszystkie sprzęty, które były wykorzystywane do zabiegu oraz wyrzucić przedmioty jednorazowego użytku. Trzeba zwrócić uwagę szczególnie na pęsety, cążki oraz narzędzia, które mogą przerwać ciągłość skóry- te elementy powinny być zdezynfekowane, a niektóre wysterylizowane. Aby zabezpieczyć dłonie przed środkami do dezynfekcji sprzętu, pracownik może zakładać jednorazowe rękawice lateksowe, które powinny być wyrzucone do śmieci zaraz po sprzątnięciu gabinetu.

O czym warto pamiętać, by zachować higienę podczas pracy w salonie kosmetycznym?

W wielu salonach kosmetycznych zalecane jest mycie rąk na oczach klienta. Dzięki temu klient ma pewność, że pracownik wykonuje tę czynność zawsze przed każdym zabiegiem, a pracownik ma wyrobiony nawyk mycia rąk. Trzeba zdawać sobie sprawę, że najwięcej bakterii znajduje się na banknotach, telefonie komórkowym, klamkach, poręczach oraz klawiaturze komputera, dlatego zawsze po zetknięciu dłoni z tymi przedmiotami, należy umyć ręce mydłem. Najbardziej higieniczne suszenie rąk odbywa się za pomocą ręczników papierowych, jednorazowych.