Na udany wypoczynek warto udać się do Sopotu
1 lutego 2020
Subaru Forester – nowe czy używane?
14 lutego 2020

Jak samochód elektryczny sprawdza się zimą?

Samochody elektryczne z roku na rok stają się coraz popularniejsze, dlatego w większości polskich miast każdego dnia niejednokrotnie świadomi lub nie mijamy takie samochody. Jeżeli jednak spojrzymy na to z drugiej strony, wciąż wiele osób nie wie, jak samochody elektryczne sprawdzają się zimą, czyli porą, która przysparza kierowcom najwięcej trudności. Na szczęście nie musimy się jednak obawiać, ponieważ elektryczne samochody radzą sobie zaskakująco dobrze.

Samochody elektryczne zimą – zalety i wady

Zima za sprawą niskich temperatur to okres uznawany przez kierowców za „najtrudniejszy” w całym roku. Jedną z podstawowych różnic (która wychodzi na korzyść samochodów elektrycznych) jest brak oleju silnikowe. W przypadku samochodów spalinowych nieodpowiednie smarowanie silnika może prowadzić do szybszego zużycia wielu części i może nawet doprowadzić do uszkodzenia silnika. Z kolei w elektrycznych samochodach silnik pracuje na odpowiednich obrotach już od włączenia. Trzeba jednak pamiętać, że większość samochodów elektrycznych wymaga od kierowców pokonywania pierwszych kilometrów z ograniczoną prędkością, niezależnie od tego, czy są to auta używane z gwarancją, czy nowe pojazdy prosto z salonu.

Mimo że elektryczne samochody nie są narażone na zamarzanie oleju, to problem może dotyczyć zamarzającego akumulatora. Oczywiście problem z akumulatorem może wystąpić także w „klasycznych” samochodach, jednak wtedy możemy podpiąć go za pomocą kabli rozruchowych i szybko naładować, natomiast w przypadku elektrycznego pojazdu, jest to niemożliwe. Zanim jednak ktoś zacznie się martwić, uspokajamy, ponieważ prawdopodobieństwo zamarznięcia baterii jest bardzo niskie. Nowoczesne samochody elektryczne są zasilane przez baterie litowo-jonowe, które faktycznie są mniej wydajne przy niższej temperaturze, jednak zazwyczaj wiąże się to jedynie z koniecznością częstszego ładowania, ponieważ mrozy prowadzą także do szybszego zużywania się energii.

Eksploatacja samochodu elektrycznego zimą – jak walczyć z trudnościami?

Producenci nowych samochodów elektrycznych sprawiają wszystko, aby poradzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez zimę i niską temperaturę. Przede wszystkim montują alternatywne systemy ogrzewania, w tym m.in. podgrzewane fotele, posiadają podgrzewane baterie oraz często stosują dodatkowe systemy ogrzewania. Aby uniknąć problemów, warto przechowywać swój eklektyczny samochód w garażu i ładować samochód każdej nocy. Jeżeli jednak dojdzie do rozładowania samochodu, powinniśmy zrobić wszystko, aby nie pozostawić go wtedy na mrozie.

Auta używane z gwarancją

Auta używane z gwarancją, zarówno elektryczne, jak i spalinowe, są bardzo ciekawym rozwiązaniem dla osób, które są zainteresowane zakupem pojazdu. Zakup używanego auta w niemal każdym przypadku jest znacznie lepszą opcją niż zakup nowego samochodu, ponieważ pozwala na dużą oszczędność. Zazwyczaj oznacza to, że kupujemy niemal całkowicie nowy, całkowicie sprawny pojazd w niższej cenie.