Posiłek przed treningowy – dlaczego jest taki ważny?
5 października 2019
Jak używać gumy do modelowania włosów?
15 października 2019

Jak leczyć przeziębienie u chorych na astmę?

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną oskrzeli. Podczas ataku astmy oskrzela kurczą się, co utrudnia oddychanie. Pojawia się wtedy świszczący kaszel, duszność, ściskanie w klatce piersiowej. Chorzy na astmę zawsze mają przy sobie inhalatory, które w razie ataku duszności pomagają rozszerzyć oskrzela.

Choroby przewlekłe często determinują sposób leczenia innych chorób, które przytrafiają się w ciągu życia takie jak np. infekcje. Dotyczy to głównie podawania leków, gdzie niektóre mogą pomagać na chwilowe dolegliwości, natomiast mogą być też przeciwwskazane przy chorobach współistniejących. Infekcje górnych dróg oddechowych mogą wzmagać przy astmie ataki duszności. Na zaostrzenie objawów astmy może także wpływać kontakt z alergenem lub innym czynnikiem drażniącym np. dymem papierosowym lub zimnym powietrzem.

Leki zakazane dla astmatyków

Jednym z zakazanych leków u astmatyków przy przeziębieniu jest aspiryna. Część chorych na astmę nawet nie wie, że jest uczulona na ten lek. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, bez konsultacji z lekarzem, należy koniecznie sprawdzić, czy w jego skład nie wchodzi aspiryna. Szukając informacji w Internecie, należy wpisać w wyszukiwarkę np. Gripex skład i przeszukać substancje wchodzące w skład preparatu. Niewskazane są także niesteroidowe leki zapalne, gdzie substancjami czynnymi są ketoprofen, ibuprofen, nimesulid, metamizol itp. Przy leczeniu bólu astmatykom pozostają leki na bazie paracetamolu i kodeiny.

Leki dozwolone przy astmie

Objawy przeziębienia takie jak bóle głowy pochodzące od zatok można zwalczać lekami z pseudoefedryną. Są to leki objawowe, które w miarę szybko stawiają na nogi. Pseudoefedryna występuje w lekach w połączeniu z ibuprofenem, paracetamolem, lekami przeciwhistaminowymi i przeciwkaszlowymi.

Osoby chore na astmę mogą sięgać również po domowe sposoby leczenia takie jak syrop z cebuli, masło z miodem i czosnkiem, czy rozgrzewające herbatki. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż niektóre domowe sposoby na infekcje mogą zawierać silne alergeny. Leczenie domowymi sposobami powinno trwać około 5 dni, jeżeli po tym czasie nie ma poprawy, należy koniecznie zwrócić się do lekarza.