Hemoroidy nazywane również żylakami odbytu mają postać wypukłych i unaczynionych guzków, które znajdują się w kanale odbytu i są połączone z tętnicą. Kiedy pojawia się stan zapalny, twory te nadmiernie nabrzmiewają, powodują duży dyskomfort, zwłaszcza w pozycji siedzącej, a także mogą krwawić – pojawiają sie też zaparcia. Choroba hemoroidalna objawia się również uczuciem świądu i obecnością śluzu w stolcu. Ze względu na umiejscowienie poduszkowatych jamistych naczyń żylnych, guzki krwawnicze mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. W leczeniu tego schorzenia można zastosować różne środki w formie tabletek lub kremu. Wykazują one właściwości łagodzące dokuczliwe objawy.
Hemoroidy zazwyczaj pojawiają się u osób, które ukończyły pięćdziesiąt lat, prowadzą siedzący tryb życia, a także u kobiet ciężarnych oraz będących w połogu. W leczeniu tego schorzenia często wykorzystuje się specjalne środki wykazujące właściwości lecznicze oraz łagodzące uciążliwe objawy. Przyczynami choroby hemoroidalnej mogą być także: częste biegunki i zaparcia, długotrwałe stosowanie środków na przeczyszczenie, dieta uboga w błonnik, marskość wątroby, dziedziczność, wysoki poziom cholesterolu, czy bzaparcia. Na rozwój guzków krwawniczych wpływa również siedząca praca, ciąża i poród siłami natury.
Hemoroidy wewnętrzne położone są pod błoną śluzową odbytu. Ze względu na fakt, że nie jest ona unerwiona, guzki krwawnicze mogą być w ogóle niewyczuwalne i nie powodować bólu. Objawiają się natomiast sączeniem wydzieliny śluzowej oraz krwawieniem podczas oddawania stolca. Krew ma jasnoczerwoną barwę. Dopiero w kolejnej fazie guzki te mogą wypadać poza kanał odbytu. Wyróżniają się różowym kolorem i bólem podczas ucisku zwieracza. Jeżeli same nie cofną się do środka, można je samodzielnie wepchnąć. W ich leczeniu wykorzystuje się czopki, maści lub kremy. Mogą okazać się pomocne w przypadku uczucia świądu, pieczenia, bólu i napięcia skóry.
Hemoroidy zewnętrzne natomiast łatwiej jest zdiagnozować, ponieważ guzki są bardziej opuchnięte, powodują duży ból oraz krwawią w trakcie oddawania stolca. Wiąże się z tym utrudnione zachowanie prawidłowej higieny. Kiedy wystają poza kanał odbytu, mogą stać się sine, zakrzepowe, wchłonąć się lub odpaść. Czasami konieczna jest wizyta u lekarza w celu usunięcia zakrzepu.
Typowym objawem, wskazującym na powiększenie się hemoroidów jest uciążliwy świąd okolic odbytu, drobne uszkodzenia skóry i śluzówki wokół niego oraz obecność śluzu podczas oddawania stolca. Może się pojawić uczucie niepełnego wypróżnienia, a więc dochodzi do silniejszego parcia. W wyniku tej czynności odpływ żylny zostaje utrudniony. Kolejnym, charakterystycznym objawem jest krwawienie oraz wypadanie guzka. W łagodzeniu schorzenia stosuje się produkty na zaparcia. Wykazują one właściwości usprawniające drenaż limfatyczny.