Bezcenne zioła dla alergików
12 listopada 2020
L-arginina- z czego wynika jej popularność?
23 listopada 2020

Orzechy włoskie w profilaktyce i leczeniu

Orzechy włoskie są źródłem białka, antyoksydantów, błonnika, witamin i minerałów. Są lubiane i często wykorzystywane w kuchni do ciast, deserów, czy sałatek. Spożywanie orzechów włoskich może pomoc w profilaktyce chorób serca, cukrzycy, czy nowotworów. Orzechy mają również zdolności lecznicze.

Orzech włoski chroni przed zawałem i nowotworami.

Właściwości lecznicze orzecha włoskiego znane są od setek lat. Już w starożytności używano go do leczenia chorób, a w szczególności nacierano nim bydło, aby nie gryzły go owady. Orzechy mają jednak o wiele szersze zastosowanie. Są skuteczne w leczeniu krwotoków, cukrzycy czy krwawicy.
Orzechy korzystnie wpływają na układ krążenia. Dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz steroli roślinnych obniżają lepkość krwi, oraz poziom złego cholesterolu. Oprócz tego zmniejszają ciśnienie krwi, chroniąc tym samym przed zawałem serca. Jednak na tym nie kończą się właściwości lecznicze orzechów włoskich. Według ekspertów zmniejszają one również ryzyko zachorowania na raka, gdyż zawierają kwas fenolowy i elagowy – obydwa mają działanie przeciwnowotworowe. Poza tym orzechy włoskie zawierają dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż każde inne orzechy. Co więcej, działanie antyoksydantów, których są źródłem, jest od 2 do 15 razy silniejsze od działania witaminy E.

Nalewka z orzechów włoskich na problemy żołądkowe.

Orzechówka znana jest z korzystnego wpływu na układ pokarmowy. Dzięki niej można szybciej wyleczyć nieżyt oraz krwawienie przewodu pokarmowego. Zalecana jest również osobom cierpiącym na biegunkę bakteryjną, owrzodzenia i zatrucia. To również dobre lekarstwo na zapalenia ropne oraz pomoc w profilaktyce cukrzycy. Właściwości lecznicze nalewki z orzechów włoskich są też pomocne w leczeniu zapaleń ropnych. Dzięki niej krew się oczyszcza i umierają znajdujące się w niej pasożyty. Właściwości orzechów włoskich są na tyle pożądane, że w ramach profilaktyki zaleca się spożywanie około 10 kropli nalewki dziennie . Dawkę należy zwiększyć w przypadku problemów żołądkowych – do 40 kropli trzy razy dziennie. Orzechówka to także smaczny napój, który jednak należy spożywać z umiarem. W przeciwnym wypadku może zaszkodzić zdrowiu.

Popularny jest również ekstrakt z orzecha włoskiego, który jest dostępny w aptekach. Jest uznawany za najsilniejszy lek przeciwpasożytniczy. Warto wybrać olej z orzecha włoskiego np. Aura Herbals, Etja, GAL. Ekstrakt z orzecha oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, likwiduje wzdęcia, owrzodzenia przewodu pokarmowego oraz zapobiega biegunkom bakteryjnym. Ma także zdolność zapobiegania hemoroidom i żylakom, wspiera pracę mózgu oraz tarczycy. Wyciąg z orzechów włoskich znajduje się w wielu kremach i maseczkach. Przede wszystkim używa się go do produkowania kosmetyków do tłustej cery oraz do zwalczania trądziku. Ponadto leczy opryszczkę, egzemę oraz likwiduje nadmierne pocenie. Ekstrakt z orzecha może także zmniejszać stany zapalne zębów i dziąseł.