Własny dom, choć z pozoru wydaje się najbezpieczniejszym miejscem, może czasami stanowić zagrożenie. Do niektórych wypadków osób starszych dochodzi właśnie w domach i mieszkaniach. Przyjrzyjmy się, jakie są najczęstsze przyczyny wypadków domowych seniorów.
Mimo, że dom jest przestrzenią, w której znamy każdy kąt, jest to również miejsce, w którym często dochodzi do upadków. Osoby starsze, z wiekiem tracą siły i coraz rzadziej wychodzą na zewnątrz, dlatego to właśnie mieszkanie może stanowić największe zagrożenie. Powodem może być brak sił i nieuwaga podczas wykonywania codziennych obowiązków.
Najczęściej do wypadków dochodzi podczas wstawania lub siadania, a także w trakcie chodzenia. Zazwyczaj powody są błahe – pośpiech, brak uważności. Czasami przyczyną jest źle zaaranżowana przestrzeń, niedostosowana do potrzeb osoby starszej. To, co kiedyś nie stanowiło większego problemu, wraz z wiekiem, może być nieco utrudnione. Osoba, która jeszcze parę lat wcześniej swobodnie korzystała z prysznica, mając 70 lat, może mieć trudność z wykonaniem tej czynności. Warto wtedy rozważyć zakup produktu, jakim jest krzesło pod prysznic, dzięki któremu możliwe jest wykonanie czynności higienicznych bez niczyjej pomocy.
Inne powody, które mogą być przyczyną wypadków w domu to: śliskie podłogi, wysokie progi, niewłaściwe rozmieszczenie mebli, strome schody, niewystarczające oświetlenie, nierówne powierzchnie, dywaniki, krzesła oraz fotele bez poręczy, śliska wanna, brak uchwytów w łazience.
Upadki dla osób w starszym wieku mogą być niebezpieczne. Osoba taka można doświadczyć zespołu poupadkowego, co w konsekwencji może przyczynić się do zmniejszenia jego aktywności fizycznej. To z kolei nie jest korzystne, gdyż stan unieruchomienia pogarsza krążenie, może również pogłębić zatorowość płucną. To wszystko w konsekwencji może prowadzić do obniżenia odporności i zwiększeniem podatności na choroby niebezpieczne w wieku starczym, np. zapalenie płuc.
Częstymi konsekwencjami upadków są również: złamania, wstrząśnienia mózgu, urazy oraz ciężkie obrażenia, unieruchomienia, czy też wspomnianego już wyżej- zespołu poupadkowego. Osoba cierpiąca na to, ma obawy przed kolejnym upadkiem, przez co jej aktywność jest mocno ograniczona, co wpływa niekorzystnie na pracę wielu układów. Czasami w wyniku lęku o upadek, senior przestaje się poruszać, a to prowadzi do osłabienia mięśni i stawów. Warto więc namawiać osoby starsze do choćby najmniejszej aktywności fizycznej, by w ten sposób zapobiegać różnorodnym problemom zdrowotnym.
By zapobiegać upadkom i ich przykrym konsekwencjom, dobrze jest wprowadzić kilka zmian w życiu seniora. Pierwszą z nich jest przygotowania samej osoby, zapoznanie z zagrożeniami i nauczenie jej bezpiecznego wykonywania różnych codziennych czynności. Spokojne rozmowy i pogadanki mogą okazać się niezwykle pomocne, przyda się również dużo cierpliwości oraz zrozumienia. Należy uczulić seniora na najbardziej niebezpieczne miejsca w domu oraz zapoznać go z konsekwencjami, jakie niosą za sobą upadki i brak ruchu. Warto zachęcać do aktywności fizycznej, tłumacząc, jak bardzo jest ważna dla naszego zdrowia.
Mając na uwadze, że najczęściej do wypadków dochodzi podczas czynności dnia codziennego, dobrze jest zadbać o odpowiedni komfort osoby starszej. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie jej w laskę, balkonik lub też okulary. Warto jest zadbać o odpowiednie oświetlenie i właściwe obuwie, które zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia się. Jeżeli mieszkanie jest urządzone w sposób utrudniający poruszanie się, należy je tak przeorganizować, by stało się bezpieczną przestrzenią. Dobrym pomysłem jest zamontowanie uchwytów w łazience i zakup udogodnienia, jakim jest krzesło pod prysznic. Łóżko, schody oraz inne niebezpieczne miejsca powinny zostać we właściwy sposób zabezpieczone poprzez zamontowanie poręczy.