Kaszel jest często efektem infekcji układu oddechowego, więc w takiej sytuacji raczej nie jest powodem do niepokoju. Jednak, gdy kaszel ma charakter przewlekły, a z czasem staje się coraz silniejszy i pojawiają się duszności, nie wolno go lekceważyć. Przyczyn kaszlu może być znacznie więcej.
Przewlekły kaszel może być efektem wielu chorób. Najczęstsza przyczyna to przewlekłe zapalenie zatok, za którym stoi spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Choroba ta często ma charakter alergiczny i towarzyszy jej zwykle kaszel mokry.
Inną chorobą z przewlekłym kaszlem jest astma oskrzelowa, czyli choroba układu oddechowego, objawiająca się kaszlem i świszczącym oddechem. Wtedy zazwyczaj mamy do czynienia z kaszlem suchym.
Cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku i dolnej części gardła, czyli refluks przełykowo- żołądkowy może działać drażniąco i wywoływać suchy kaszel pojawiający się najczęściej w nocy.
Niekiedy po przebytej chorobie układu oddechowego, pozostaje kaszel, który jest efektem nadwrażliwości dróg oddechowych po infekcji. Dzieje się tak dlatego, że układ oddechowy jest bardziej wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych np. zanieczyszczenia powietrza lub niska temperatura. Częstą przypadłością jest kaszel związany z paleniem papierosów, jest to najczęściej kaszel mokry i może świadczyć o przewlekłym zapaleniu oskrzeli. Przewlekły kaszel może mieć również związek z niewydolnością serca, ponieważ płuca i serce są ze sobą powiązane. Dlatego kaszel jest objawem, którego nigdy nie wolno lekceważyć.
Kaszel po infekcji układu oddechowego niekiedy trwa nawet 8 tygodni. Jeżeli po tym czasie nadal trwa, należy udać się do lekarza. Najczęściej przyczyny kaszlu szukamy w układzie oddechowym, więc najlepiej w pierwszej kolejności zgłosić się specjalisty chorób układu oddechowego, czyli pulmonologa. Zaleca się również zgłaszać do lekarza, jeśli podczas infekcji kaszel staje się coraz bardziej uporczywy i towarzyszy mu gorączka oraz osłabienie. Może zdarzyć się, że kaszel może prowadzić do omdleń, bezsenności, wymiotów oraz pękanie naczynek na spojówkach. W sytuacji kaszlu przebiegającego z dusznością i niemożliwością oddychania należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Jeżeli choroba z kaszlem przebiega dość łagodnie, można spróbować kilku domowych sposobów na złagodzenie objawów lub wypróbować środki farmakologiczne dostępne w aptece bez recepty. Może pojawić się problem z odróżnieniem kaszlu suchego i mokrego, a także w wyborze najlepszego leku zarówno na suchy kaszel, jak i na mokry. Naturalnym i skutecznym sposobem na suchy kaszel, czyli ten nieproduktywny, będzie miód pszczeli, ciepłe ziołowe herbatki, mleko z miodem lub bulion. Zioła pomocne w suchym kaszlu to szałwia, rumianek, kwiat lipy.
Mokry kaszel jest związany często z wydzieliną z nosa, gardła czy oskrzeli, którą organizm poprzez kaszel próbuje usunąć. Aby ułatwić odkrztuszanie, warto wykonywać inhalacje z solą fizjologiczną oraz stosować tabletki, czy syropy wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę. Najpopularniejszym domowym sposobem na mokry kaszel jest syrop z cebuli.