Samochody – dobry biznes
25 czerwca 2016

Środki ochrony indywidualnej

Pracodawca powinien zaopatrzyć pracowników w środki ochrony indywidualnej, jeśli podczas wykonywania obowiązków zawodowych ich zdrowie a także życie jest w jakikolwiek sposób zagrożone.

Przepisy BHP

Przykładowe środki ochrony indywidualnej:
• wszelkiego rodzaju okulary ochronne
• rzeczy ochronne na przykład ochraniacze, kaski
• odzież BHP (szczegóły pod adresem), jakiej zadaniem jest ochrona pracownika przed na przykład wpływem substancji drażniących, gazów, pyłów, kwasów, olejów, promieniowania, wysokiej bądź niskiej temperatury
• specjalne obuwie przykładowo odporne na działanie wysokich temperatur czy też środowiska kwasowego

Pracodawca zobligowany jest do przekazania pracownikom odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej za darmo. Jego obowiązkiem jest także nadzorowanie tego, czy pracownicy z nich korzystają. Jeśli pracownik z jakichś powodów nie będzie posiadał właściwej rzeczy czy też innych wymaganych na tym stanowisku zabezpieczeń, obowiązkiem pracodawcy jest niedopuszczenie go do wykonywania obowiązków zawodowych. W wypadku ewentualnych uchybień, zawsze to pracodawca jest obarczony odpowiedzialnością oraz karą grzywny.

Przepisy BHP precyzyjnie określają obowiązki pracodawcy wobec pracowników. Mowa tu zarówno o konieczności zapewnienia odpowiednich warunków pracy, jak i o na przykład obowiązku zapewnienia odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej, jeśli specyfika pracy wskazuje na taką potrzebę.