Nie masz pracy w Polsce? Wyjedź za granicę!
20 lutego 2020
Na co zwrócić uwagę kupując ręczniki kąpielowe?
26 lutego 2020

Kiedy porady prawne za darmo?

Porady prawne kojarzą się z bardzo drogą usługą. Często z tego powodu osoby, które nie mają środków na tego typu usługi, rezygnują z pomocy prawnika i tracą tym samym o wiele więcej. Czasem też wychodzimy z założenia, że nie ma sensu narażać się na niepotrzebne koszty, jak możemy stracić więcej niż zyskać.

Taki sposób myślenia sprawia, że ci, co naginają prawo dla własnych korzyści, nie ponoszą żadnych konsekwencji, a ci, którzy są nieświadomi, ponoszą niepotrzebne straty, bo nie potrafią wyegzekwować swoich praw. W Polsce można skorzystać z darmowych porad prawnych, są do tego wyznaczone placówki i terminy, kiedy można zgłosić się po pomoc. Oczywiście nie każdy może z niej skorzystać i nie obejmuje ona wszystkich usług prawniczych.

Z darmowych porad prawnych korzystać mogą:

  • Osoby uprawnione, które nie są w stanie ponieść samodzielnie kosztów porady prawnej – w takiej sytuacji wystarczy złożyć pisemne oświadczenie, że nie jesteśmy w stanie ponieść kosztów porady prawnej, nie trzeba w tym celu przedkładać dodatkowych dokumentów np. zaświadczenia o dochodach.
  • Weterani
  • Kombatanci
  • Osoby przed ukończeniem 26 roku życia, które uczą się i nie podjęły jeszcze pracy zarobkowej
  • Osoby po ukończeniu 65 roku życia
  • Kobiety w ciąży
  • Członkowie rodzin wielodzietnych

Darmowe więc do niczego

Jak dostajemy coś za darmo to zazwyczaj jest tego mało, lub jest kiepskiej jakości. Tylko nieliczni mają szczęście i trafiają im się perełki. Zgłaszając się po poradę prawną, możemy trafić na wykwalifikowanego radcę prawnego czy adwokata, ale również na osobę po kursie przystosowującym do udzielania tego typu porad. Dlatego, jeżeli trafimy z dość trudnym problemem do osoby bez doświadczenia, nie otrzymamy odpowiedniej pomocy. W takiej sytuacji możemy próbować w innym miejscu uzyskać darmową poradę lub jednak poszukać odpowiedniego miejsca i skorzystać z odpłatnej usługi. Aby znaleźć odpowiednie miejsce, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę radca prawny łódź i skonsultować swoją sprawę z fachowcem.

Co obejmują darmowe porady prawne

Darmowej porady nie uzyskamy z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli sami ją prowadzimy. Jeżeli dopiero się przymierzamy do założenia działalności, jak najbardziej otrzymamy pomoc. Porady prawne mają zwiększyć świadomość o przysługujących jej prawach, a także obowiązkach. Zazwyczaj obejmują problemy z zakresu zadłużeń, spraw mieszkaniowych i społecznych.