Opublikowany w Porady, Rynek nieruchomości

Czym kierować się przy wyborze mieszkania na wynajem?

Zwiększająca się mobilność Polaków i zmiany na rynku pracy powodują, że wiele osób rezygnuje z kupna mieszkania na rzecz wynajmu. Choć pod tym względem jesteśmy daleko za Europą Zachodnią, trend ten jest coraz bardziej widoczny. Jakimi kryteriami kierować się, by w gąszczu ofert wybrać tę najlepsza dla nas?

Sprawdź stan faktyczny mieszkania

Na stronach internetowych dostępnych jest wiele ogłoszeń. W większości z nich zawarte są określenia takie jak: ekskluzywne, przestronne, nowoczesne itd. Przed podjęciem decyzji o wynajmie konkretnej nieruchomości odwiedźmy ją najpierw. Niestety w wielu przypadkach stan rzeczywisty różni się zdecydowanie od tego z ogłoszenia, a przestronna sypialnia okazuje się pomieszczeniem o wymiarach 2,5 na 3 metry. W trakcie wizyty sprawdźmy też, czy wynajmujący ma tytuł prawny do tego, aby dysponować lokalem. To bardzo istotne, by uniknąć późniejszych problemów.

Cena

Podstawowym kryterium wyboru jest oczywiście cena. Im większe mieszkanie chcemy wynająć, tym jest oczywiście większa. Bardzo istotnym aspektem jej kształtowania jest też lokalizacja, standard lokalu i jego wyposażenie. Jeżeli nie planujemy z danym mieszkaniem wiązać się na lata, warto wybrać nieruchomości w pełni wyposażone, które nie wymagają od nas żadnego wkładu finansowego.

Cena wynajmu mieszkania zawiera przeważnie opłaty eksploatacyjne do zarządcy obiektu, czynsz dla właściciela lokalu oraz koszty ogrzewania w przypadku centralnego ogrzewania z sieci miejskiej. Dodatkowo trzeba doliczyć opłaty za media, wywóz śmieci, Internet i telewizję. Najważniejsze jest sprawdzenie zapisów umowy przed jej podpisaniem. W niej powinny zawarte być wszystkie elementy, które płacimy w czynszu i opłaty, które musimy wnieść dodatkowo sami.

Zadbaj o dobrze skonstruowaną umowę najmu

Umowa najmu to dokument, w którym powinny być zawarte wszystkie istotne postanowienia dotyczące najmu mieszkania. Pod żadnym pozorem nie wynajmujmy mieszkania bez podpisanej umowy. Bez takiego dokumentu w żaden sposób nie jesteśmy chronieni przez przepisy prawa.

Dobrze skonstruowana umowa powinna zawierać całość opłat, które jesteśmy winni wnosić na rzecz wynajmującego wraz z wyszczególnieniem co pokrywa czynsz. Bardzo istotnym elementem umowy są też obowiązki wynajmującego i najemcy w trakcie trwania umowy oraz odpowiedzialność za naprawy i stan lokalu. Jeżeli nie opiszemy tych kwestii w umowie zastosowanie będą miały przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. W momencie przejmowania mieszkania podpisz protokół zdawczo-odbiorczy wskazujący stan liczników, tak by później nie mieć problemów z rozliczeniami za media. Jeżeli jest taka możliwość przepisz umowy na media na swoje nazwisko. Zapisz też w umowie, jakie zmiany w lokalu wymagają zgody właściciela, a co możesz wykonać bez jego zgody. Ustal też, czy w związku z podniesieniem jakości lokalu możesz liczyć na niższy czynsz lub częściowy zwrot kosztów inwestycji?

Zadbaj też o to by w umowie była zapisana możliwość rozwiązania umowy przed okresem jej zakończenia. Przeważnie wynajmujący godzą się na takie rozwiązanie zachowując dwu lub trzy miesięczny okres wypowiedzenia. Ważne też by w umowie zapisana była kwestia rozliczenia kaucji, którą wnieśliśmy przy podpisywaniu umowy.

Poświęcony czas na etapie tworzenia i formalizowania wynajmu pozwoli nam uniknąć problemów w późniejszym czasie. Nie bądźmy zdziwieni, kiedy na tym etapie wynajmujący zażąda od nas umowy o pracę lub poprosi o kontakt do osoby, od której wynajmowaliśmy wcześniej mieszkanie. On też, szczególnie gdy wynajmuje w pełni wyposażone lokum ponosi ryzyko i chce mieć pewność, że osoba, z którą podpisuje umowę jest wypłacalna.